Nesmysly ve sci-fi filmech

 S nástupem internetu se vlastně na televizi ani moc nedívám. Ale občas si nějaký film pustím. Mám rád (mimo jiné) sci-fi. Zkratka „science – fiction“, což česky znamená „vědecko – fantastický“. Podle termínu „vědecko-“ usuzuji, že by děj filmu měl být logický, uvěřitelný a fyzikálně vysvětlitelný a obhajitelný. Pokud to děj filmu vyžaduje, lze použít fantazii a vložit do děje nějaký dosud nevynalezený nebo neobjevený prvek.

Králem uvěřitelné klasické vesmírné sci-fi je podlě mě Vesmírná Odysea. Dnes již nežijící autor – Sir Arthur C. Clarke – byl velký vizionář a také vynálezce (připisuje se mu například vynález telekomunikační družice). Když se na film z roku 1968 podíváte dnes, připadá vám… úplně normální. Nemá žádné logické chyby a všechno funguje jak má. Vesmírná cesta ubíhá velmi pomalu. Gravitace se vytváří rotací kosmické lodi. Ve vesmíru je ticho. Rádiové vlny letí k Zemi skutečně rychlostí světla a tak trvá pár hodin než se loď se Zemí spojí… Jo, může to být ale někdy nuda, takový vesmír…

Matrix – není klasická vesmírná sci-fi s „emzáky“ (m.z. = mimozemšťané), ale má s ní mnoho společného. Ovšem koncept života v paralelní počítačové simulaci je vyloženě geniální a na pár detailů mu vlastně taky nemám co vytknout… Až na osobní kabinový výtah – typickou rekvizitu akčních filmů. Kdo z vás už jel ve výtahu, který má otevírací strop ? A když má otevírací strop, jak je ke tedy k tomu stropu upevněno nosné lano, které nese celou váhu výtahu i s cestujícími ?

Hvězdná brána byl nejprve samostatný film a poté byl natočen i seriál. K cestě vesmírem se používá brána. Dědictví po dávné zaniklé vyspělé civilizaci. Lidstvem zatím nepochopená a nevynalezená technologie, kterou se teprve učíme používat. Samotný princip funkce brány lidstvu ještě není znám, takže se tím dá okecat i absence dilatace času (která se pak v seriálu občas v rámci děje vyskytne). To je pro sci-fi také docela dobrý koncept. Ovšem trochu mě dráždí zbraně Goualdů, kteřé mají údajně vyspělejší technologii než my. Zejména zcela nepraktická tyčová zbraň, která má velmi záhadnou vlastnost – a to tu, že je extrémně nepřesná při střelbě po pozemšťanech… Podobně fungují zbraně padouchů v akčních filmech. A Goualdi jsou taky padouši. A jak to, že vyspělejší civilizace neovládá technologii dálkově naváděných zbraní (radarem nebo teplem naváděné rakety…), takže dokážou střílet jen na přímou viditelnost ??? To se týká i mnoha dalších filmů tohoto žánru.

Film Serenity, kterému předcházel seriál Firefly, který snad ani v Česku oficiálně nebyl uveden. Naprosto skvěle vystižené charaktery jednotlivých postav členů posádky, výborně. Zamilujete si je. Sci-fi western, taky dobré, je to originální a akční… Jenže… cesta z jedné strany Galaxie na druhou trvá asi jako cesta tramvají z jednoho konce města na druhý. A teorii relativity budeme prostě ignorovat. Čas plyne všude a vždy stejně, bez ohledu na rychlost pohybu kosmické lodi. Žádný paradox dvojčat…

Den nezávislosti. No… už víme že mimozemšťané používají počítače Apple, operační systém OS X a síťový přenosový protokol TCP/IP. Stejně jako část obyvatel Země. To je ale náhoda ! Takže vytvořit a nahrát jim virus do řídícího systému, který se ani nikdo neobtěžoval předem analyzovat, je otázkou prár minut pro geniálního programátora. Valstně proč ne. Vždyť pilota práškovacího letadla přeškolíte na nadzvukovou stíhačku, včetně obsluhy zbraňových systémů, taky během půl hodiny…

Bitevní loď – tak to je vyloženě lahůdka pro člena Saturninovy Společnosti pro odhalování nesmyslů v románech (zde ve filmech). Parní lokomotiva, aby mohla vyjet ráno na trať, se musela zatopit nejméně večer před výjezdem. A to byl kotel udržovaný a procházel pravidelnými prohlídkami. Bitevní loď Missouri měla však kotle velmi zvláštní. I když byly několikanásobně větší než kotel parní lokomotivy a i když byly odstaveny bez údržby deset let, loď je připravena k vyplutí za pár minut… Vyhození kotvy má za následek přibití křižníku ke dnu moře a k otočení mnohasettunového kolosu kolem osy… Když do podzemního kabelu pustíte proud, začnou kolem něj hořet stromy… elektromagnetické vlny jsou vidět jako jasný svítící paprsek… který se pohybuje asi tak rychle, jako vrtulové letadlo…

Jo, asi si říkáte že jsem hnidopich. Asi jsem. Jenže ze sebe nerad nechám dělat vola. A vám ty nesmysly nevadí ?

Sci-fi kolekce 3 DVD lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

2 thoughts on “Nesmysly ve sci-fi filmech

  1. kdysi dávno jsem viděl Vesmírnou odyseu. Nevím, jestli si to s něčím nepletu, ale vzpomínám si, jak se ve vesmíru střetly vesmírně lodi Rusů a Američanů a na té ruské bylo napsáno Vsegda vperjod. To je velmi pěkné heslo a snažím se jím řídit 🙂
    Líbí se mi humor, s nímž jsi to napsal, zvlášť u Dne nezávislosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *