Po dlouhé době mám zase nějaké oblíbené kapely

Posledních nevímkolik let mě poslech hudby vlastně nudil. Měl jsem pocit, že už je všechno složené a už mě nemůže nic překvapit nebo zaujmout. Myslím tím rock, pop, blues nebo třeba folk. Jo, ještě je tady jazz a klasika, ale nějak jsem se k nim nedostal, je to na dlouho. Ale nějak se ke mě dostaly zmínky o švédské trojici Dirty Loops. Wow, kluci fakt válí. Co to vlastně je? Funk? A není to vlastě jedno?

Druhá kapela je už dost stará. A skoro se divím, že jsem o ní neslyšel. Asi proto, že jsem se nedíval na Městečko Sout Park. Bývalo to dost pozdě v noci a v době, kdy to tady dávali, jsem vatával brzo do práce. A jak se tak zdokonaluju ve hře na basu (i v souvislosti s nahráváním mého EP) narazil jsem na tutoriály a taky na jména uznávaných baskytaristů. Jeden z nich je ostatně členem výše uvedených Dirty Loops – Henrik Linder. A přitom jsem taky narazil na jméno Les Claypool. Hm, kdo toje, v čem hraje? Flea je profláknuté jméno od Red Hotů, to je jasné. Ale Claypool? Něco tak… divného jsem fakt ještě neslyšel. A to mě vlastně nakoplo. Kašleme na schéma: sloka – refrén – sloka refrén – sólo – refrén, uřvaný refrén, konec. Nebo na k smrti nudící akordové postupy C Emi Ami C D nebo G Emi7 Dsus4 A7sus4 (Wonderwall, První signální…). A tak jsem se dozvěděl o skupině Primus, která existuje už od roku 1984. Skoro mi připadalo, že se u nich inspiroval náš Pražský výběr, ale ten je o dva roky starší! Představte si, kdyby „Krysy už jsou tady“ od Pražského výběru byly dvakrát rychlejší a videoklip k tomu režíroval Jan Švankmajer. A nebo si Primus prostě poslechtěte nebo ještě lépe podívejte třeba na Youtube. Na Spotifiy ho najdete po žánrem, který se jmenuje, ehm, Primus. A hlavně opatrně a s otevřenou myslí! Pofrčíte tam králičí norou…

Bude EP

Včera začaly přípravné práce na nahrávnání pětipísňového autorského EP s pracovním názvem „Draci a hvězdy“ v nahrávacím studiu Fairfactory. Trochu rock, pop, blues… prostě takové normální písničky 🙂

Kytarová škola

Pokud se chcete (na)učit hrát na kytaru nebo ukulele a jste z Brna a blízkého okolí, uvolnily se mi nějaké termíny. Hlavně večerní a naopak brzce odpolední. Případně si můžete zakoupit vouhcer na 5 lekcí a chodit, kdy se vám to bude zrovna hodit a mně se uvolní nějaká lekce (žák je nemocen, na služební cestě, na dovolené…). Výuka probíhá v Brně-Řečkovicích ve vybavené zkušebně. Věk od sedmi let výše bez omezení. Stylově od lidovek a „Stánků“ přes folk, rock, pop až po heavy metal, základy hudební teorie (není nutné znát noty), základy zpěvu. Obsah hodiny je vždy přizpůsoben zájmům a pokročilosti žáka. Přihlášky a detaily na www.tomborovicka.cz .

Podvodníci vydávající se za skupinu ČEZ

Poslední dobou se nám tu rozšířila takový zlý, zlá nepěkná věc. Chápu že firmy jako Facebook (dnes tedy přesněji Meta) nebo Google (Alphabet Inc.) žijí z reklamy. A že čím víc reklamy, tím víc peněz. Ovšem jako jedny z nejbohatších firem světa by si taky mohly zaplatit dostatek kontrolórů relevantnosti reklam. Lživá reklama je sama o sobě fujky fujky, ale narážím teď přímo na podvody, které mají za cíl z vás vylákat peníze a nic vám za to nedat a nebo se vám rovnou nabourat do bankovního účtu.

A čím víc tyto reklamy nahlašuju jako podvod, tím víc se mi jich zobrazuje, protože big boss zvaný Algoritmus tím přesvědčuji, že mě tato reklama zajímá a že jsem tedy její cílová skupina.

Konkrétně – Obrázek s fotkou Petra Pavla a Temelínem nebo ředitele ČEZu Daniela Beneše a u něj příslib, že když někomu dám každý měsíc svých 6000Kč, dostanu za ně 70000 měsíčně (částky se někdy liší). To by samo o sobě myslím stačilo na deportaci autora tohoto příslibu do cely předběžného zadržení… Každý, kdo vám slibuje zhodnocení vaší investice na desetinásobek měsíčně je lhář.

Po kliknutí na statickou reklamu jste přesměrováni kamsi, kde se to tváří jako stránka ČT24 nebo Novinky.cz. Adresní řádek však tvrdí něco úplně jiného.

Za druhé – proč by si někdo proboha kupoval ackie ČEZu v Portoriku nebo v Kazachstánu? Ehm…

Jiné reklamy na Youtube zase zneužívají osoby Michaela Žantovského nebo dokonce Elona Muska a taky schopnosti umělé inteligence animovat a dabovat. Musk tady překvapivě hovoří plynnou, ale strojově sestříhanou češtinou, že „banky jsou z jeho investičního vynálezu v šoku“ a jiné podobné kraviny.

Ale zpět k samotným akciím a dividendám (což je údajný zdroj zhodnocení vašeho vkladu) – autoři tohoto podvodu cílí na méně finančně zdatné osoby. Co jsou to akcie, jak je získat, jak vznikají dividendy a kdo jak rozhoduje o jejich výši a vyplácení se dá snadno zjistit na Youtube u českých popularizátorů ivnestování (Ondřej Koběrský, Richard a jeho Investiční brambora, Erik investor… hledejte na Youtube). O výši dividend kdy, jak a jestli vůbec se budou akcionářům vyplácet rozhoduje JEN a POUZE valná hromada – laicky řečeno schůze akcionářů. A nikdy a nikdo vám nemůže dopředu zaručit kolik to bude.
Můžete si koupit akcie (u licencovaného brokera) a pak z nich dostávat dividendy, pokud se k jejich vyplácení daná akciová společnost rozhodne.

A Google, který tyto reklamy zobrazuje, nejen že mlčí, ale rovnou mi (a nejen mně, jak jsem četl v nějakých diskusích) odpověděl, že reklamy nestáhnou, protože je to v pořádku. Firma Alphabet Inc. se tak nejspíš dopouští trestného činu nepřekažení trestného činu podle §367 trestního zákona. Jó, prachy jenom prachy…
A tady včerejší článek na stejné téma na „Živě“.

Podvodná reklama 1

Podvodná reklama 1

Podvodná reklama 2

Podvodná reklama 2

Podvodná reklama 3

Podvodná reklama 3

Podvodná reklama 4

Podvodná reklama 4

Podvodná reklama 5

Podvodná reklama 5

Vrána není havran

Možná i vy jste se stali „obětí“ naivní neznalosti (např.) svých rodičů, kteří vás v dětství krmili pohádkou, že na podzim přilétají vrány. Nepřilétají. Ony totiž na léto vůbec neodletěly 😉 Většinou… I já jsem si kdysi myslel, že vrána je samice od havrana. Fakt není, jsou to jiné druhy.

Takže jak to tedy je?

Začnu poněkud zeširoka. Na našem území žije několik druhů ptáků z čeledi krkavcovitých, kteří patří do řádu pěvců. Jsou to všežravci, jsou většinou společenští a v živočišné říši patří k nejinteligentnějším. Dokážou používat jednoduché nástroje, napodobovat jiné zvuky a dokonce se naučit mluvit lidskou řečí podobně, jako někteří papoušci. V posledních letech se začínají krkavcovití stahovat do měst, někdy i v takovém množství, že představují problém například s trusem nebo s hlukem.

1. Straka obecná (Pica pica) – je snadno rozpoznatelná podle svého černobílého a kovově modrého zbarvení a dlouhého ocasu. Straka je také známá tím, že si ráda odnáší do hnízda různé drobnosti, které ji zaujmou. Straky se vyskytují téměř na celém území ČR, především v nižších polohách. Do měst se přesunula především v Čechách.

2. Sojka obecná (Carrulus glandarius) – je pestrobarevný pták s typickými modrými pruhy na křídlech. Městské prostředí si oblíbila například v Brně, kde bydlím. V dobách před cca třiceti lety to býval poměrně vzácný pták, jehož křik jste mohli zaslechnout jen občas a to výhradně v lese.

3. Krkavec velký (Corvus corax) – největší z u nás žijících pěvců s rozpětím křídel i přes jeden metr. Na rozdíl od ostatních krkavcovitých je spíše samotářský, žije v párech nebo v menších skupinkách. Poslední dobou se také stahuje blíže k městům. O inteligenci těchto ptáků svědčí například známá filmová role jednoho krkavce: čaroděj Rumburak v seriálu Arabela. Například se sýkorkou by to natočit prostě vůbec nešlo…

4. Ořešník kropenatý (Nucifraga caryocatactes) – v Česku poměrně vzácný, vyskytuje se především v horských oblastech. Jak už název napovídá, vyznačuje se bílým tečkováním a barvu má skořicově hnědou. Při setkání s ořešníkem ve Vyskokých Tatrách byl tento pták vemi krotký až drzý. Přišel si neohroženě pro svačinu přímo z ruky.

Ořešník kropenatý

Ořešník kropenatý

5. Kavka obecná (Corvus Monedula) – Je menší než vrána nebo havran a pozná se podle malé a šedivě lesklé hlavy a také podle typického hlasového projevu, který jí dal české jméno, který zní právě jako „kavk“.

Kavka obecná

Kavka obecná

6. Vrána obecná černá (Corvus corone) a vrána obecná šedá (Corvus cornix). Oba druhy žijí na našem území a někdy jsou považovány za variantu téhož druhu. Mohou se mezi sebou křížit. V ČR žijí černé vrány zhruba od Českomoravské vrchoviny na západ a „šedivky“ na východ. Přímo v Brně pozoruji přibývání vran černých. Před pár lety zde žily téměř výhradně vrány šedé.
Většina u nás hnízdí trvale, ale některé jsou stěhovavé.
Šedivka se pozná snadno, má šedé tělo a černá křídla, hlavu a ocas. Horší je to s černou variantou, která je havranovi velmi podobná a ani velikostí se, stejně jako šedivka, od havrana příliš neliší. Poznávacím znakem může být zobák, který má vrána menší a černý a havran velký a šedý. A nebo „kalhotky“ na nohách, které na rozdíl od havrana vrány nemají.

Vrána obecná černá a šedá

Vrána obecná černá a šedá

7. Havran polní (Corvus frugilegus) má tmavé peří s kovovým leskem, dlouhá křídla a šedohnědý zobák s lysým kořenem. Je to společenský pták, který hnízdí v koloniích na stromech a živí se různou potravou. V Česku je hojně rozšířený a částečně tažný. Což znamená, že někteří na našem území hnízdí trvale, zejména v Polabí a Poohří. Na podzim sem někteří přilétají zimovat, většinou z Pobaltí, Ukrajiny a Ruska. Proto se jim také někdy přezdívá žertem „ruské vlaštovky“ – tedy pták zvěstující příchod zimy…

Havran polní

Havran polní

Tento text byl napsán s pomocí „umělé inteligence“ ChatGPT 3.5 a AI prostředí vyhledávače Bing. Musel být ovšem značně korigován, přepsán a doplněn. Výsledné texty nebyly úplné (někteří krkavcovití byli zcela ignorováni), nebo si naopak AI některé druhy úplně vymyslela (krkačka obecná), nebo obsahovaly nesmyslný popis ptáků (havran je hnědý)…

P.S. Po čase jsem vyzkoušel AI Bard od Googlu – a ten obstál na výbornou! Nic si venymyslel a nic podstatného nevynechal.

P.S.S. jsem autorem všech zde uvedených fotek.

Windows 11

Ačkoli Microsoft slíbil, že po Windows 10 už žádné další Windows nebudou a budou se jen vylepšovat desítky, slib nesplnil a vydal jedenáctky. Vzpomeňme na slova klasika v písni: „Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní…“.
Tak jsem se je pokusil nainstalovat na můj stařičký a ne moc výkonný notebook, který od dob koupě prodělal mírný upgrade v rámci možností (paměť zvětšena ze 4 na 12GB, klasický disk vyměněn za SSD a DVD mechaniku nahradil ten klasický…).
Microsoft má na W11 poměrně přísné požadavky, ale tyto se dají obejít nástrojem Rufus.
No a povedlo se. Naštěstí jsem se trefil do doby kdy právě vyšla už celkem dobře odladěná verze 22H2 a vypadá to, že všechno funguje na „první dobrou“. Dojem celkově dobrý. Jsou přehledné a graficky mi přijdou hezčí než desítky. Na rozdíl od jiných přechodů mezi verzemi nemusíte shánět nové ovladače pro zařízení. Fungují ty z desítek…

 

Facebook (dneska už vlastně Meta) aktivně podporuje podvodníky

Protože platí, samozřejmě. Pokud vám připadá normální že SSD s kapacitou 10TB stojí pět stovek a fakt si ho, na základě reklamy na Xichtoknize (wish, Aliexpress, dx.com…) koupíte, je to vaše volba. Ale snad nikdo příčetný tomuhle nemůže věřit. Není nic jednoduššího, než si najít recenze třeba na Youtube – ve skutečnosti je v něm jen microSD karta (nebo víc těchto karet). Takže neodpovídá ani uvedená technologie, ani deklarovaná kapacita, ani rychlost.

Měl jsem tu drzost napsat komentář pod reklamu. Jeden facebookový kolega si tam stěžoval, že mu po nahrání 100GB dat hlásil systém, že je disk plný. Na což jsem odpověděl: „Protože to není SSD, ale microSD karta v krabičce s USB připojením…“. No a jak jsem se dozvěděl, tento komentář byl odstraněn, protože porušuje zásady komunity. Hm, tak jo, komunito. Narvi si ty „SSD“ laskavě do svých počítačů sama.

V tomhle případě aspoň chápu, proč byl komentář odstraněn, protože i peníze od podvodníků se počítají. Ale proč mi onehdy smazali komentář v ornitologické diskuzi, kde se psalo něco o tom že nějaký (už nevím jaký) pták hnusně zpívá, protože to není pěvec. Na což jsem odpověděl, že „krkavcovití taky patří do řádu pěvců a nijak krásně nezpívají“. Tak co komu na tomhle komentáři vadilo, to nechápu už vůbec…

Jo a taky nechť si laskavá komunita kromě fejkových SSD taky nakoupí hodně těch virtuálních peněz (údajně) od Tesly, na které mi tam taky furt vyskakuje reklama.

A pak se pokoušejte bojovat proti dezinformacím, když je Metě evidentně úplně jedno, co je pravda a co ne.

Rychlovlaky

Po více než čtyřiceti letech k nám na výstavu opět zavítal stále ten stejný (jen trochu zmodernizovaný a přelakovaný) francouzský rychlovlak TGV. Má sloužit jako propagační ukázka na podporu výstavby VRT (vysokorychlostních tratí s rychlostí nad 200 km/h) v ČR. První světovou velmocí VRT bylo (a stále je) Japonsko. V Evropě jsou VRT běžné – TGV ve Francii nebo ICE v Německu, dokonce se začíná něco rýsovat i v Polsku (před časem, po průjezdu stanicí Glucholazy, mi připadalo, že Poláci chtějí spíš železnici zrušit úplně…). Ovšem to jsou rozlohou několikanásobně větší země, než je naše malá a poměrně kopcovitá ČR. A proto mi stále vrtá hlavou, jestli by se nějaká rozsáhlejší výstavba VRT u nás vůbec vyplatila. Neboť o peníze jde vždy až v první řadě.
Ono není úplně reálné vzít pravítko, pospojovat tužkou na mapě všechna větší města a říct: „Tak a tady všude budou VRT“. Znamenalo by to všude postavit mosty, estakády, provrtat kopce tunely, o výkupu pozemků a ochraně významných ekosystémů nemluvě. Ne, nejsem proti, jen se snažím přemýšlet komplexně – v souvislostech. Když něco na papíře vypadá „cool“, ještě neznamená že je to vhodné všude a pro všechny. Pro naše podmínky mi připadá vhodnější jít spíš podobnou cestou jako Rakousko. Tedy kde to jen trochu jde, zrekonstruovat stávající hlavní tratě na 200 – 250 km/h a úplně nové VRT, zcela oddělené od současné železniční sítě, spíše nestavět. Ale mohu se mýlit…

Ručníkový den

Pokud zítra (tedy 25.5.) uvidíte venku někoho s ručníkem přes rameno nebo kolem krku, tak to není (nejspíš 😀 ) blázen, ale fanoušek spisovatele Douglase Adamse. Na jeho počest byl den 14 dní po jeho smrti vyhlášen jako „ručníkový den“. A proč ručník? No, tak to si přečtěte knihu „Stopařův průvodce po Galaxii“. A hlavně – žádnou paniku!

42