3D tisk – sci-fi v přímém přenosu

Celá zadní část vytisknuté motorky

Celá zadní část vytisknuté motorky

Možná už jste o tom někde zaslechli, je to skutečně žhavá novinka a v mnoha ohledech pole nezorané, zatím také opředené spoustou mýtů a pověr (je to drahé, není to pevné, není to přesné, je to zátěž pro životní prostředí – nic z toho není pravda !). Dnes jsem to zažil na vlastní kůži a jen jsem zíral. Vyrábět součástky z plastu, co je na tom tak zvláštního ?, řekne te si… Jenže jaké a jakým způsobem, to je oč tu běží. Pokud zadáte zakázku do lisovny plastů, pak má smysl objem výroby řádově ve stovkách kusů nebo více, jinak se nedoplatíte… Ale co když potřebujete jen jeden kus ? Nebo pět ? Nojo, ale nebude to nekřesťansky drahé, když je to taková novinka ? Ne, právě v kusové nebo

3D tisková hlava v provozu

3D tisková hlava v provozu

malosériové výrobě tkví jedna z velkých výhod 3D tisku. Takže konec chození kolem horkých cívek z plastů, jdeme na to…

Materiálů pro 3D tisk můžete zvolit několik. ABS plast je velmi často používaný materiál, může mít různé barvy, je pevný a je zdravotně nezávadný. PLA plast je vyroben z přírodních materiálů a je ekologicky recyklovatelný, přitom také pevný. To samozřejmě není vše, lze tisknout i z gumy (například různá těsnění apod.), ze dřeva či z kamene (!), což je dřevěná nebo kamenná moučka s pojivem, i když tohle je opravdu drahé, to je pravda.

Při vstupu do kanceláře firmy Trispit jsem si pověsil mikinu na vytisknutý věšák. V tiskárnách se zrovna rodil model motocyklu. Opravdu nádherný, skutečná zmenšenina originálu. Zakladatel firmy a jeho táta mi představili další možnosti, co lze 3D tiskem vyrobit. Obyčejná barevná

Funkční francouzák - vytisknutý jedním vrzem...

Funkční francouzák – vytisknutý jedním vrzem…

karabinka (s nápisem podle přání a v libovolné barvě) za 40 Kč není zas tak moc a dostal jsem jich pár jako upomínku… Noha k žehlícímu prknu, těsnění do těla mobilního telefonu, figurka pilota do modelu letadla, součástky na modely RC automobilů, zmenšeniny dopravních kuželů na modelářské automobilové závody, dětská stavebnice, přívěšky na klíče, vícebarevné plastické logo firmy, těla USB disků, designové vázičky, plastová bižuterie a spousta dalších zajímavých předmětů na mě koukaly z poliček. Myslel jsem, že Štěpánovi (to je majitel) přednesu spoustu nápadů, co by se ještě dalo vyrábět, ale nic nového bych mu neřekl, všechny už realizoval i beze mě 🙂 O pevnosti vytisknutých předmětů jsem se přesvědčil neúspěšným pokusem o zlomení

Vytisknutá stavebnice i s ukládací krabičkou

Vytisknutá stavebnice i s ukládací krabičkou

stojánku na mobilní telefon. Co je také úžasné – dají se tisknout i funkční věci, jako nářadí, převodovky nebo ložiska. Jedním tiskem naráz ! Například kuličkové ložisko se netiskne po jednotlivých kuličkách – tiskárna to zvládne „z jedné vody“… Modely pro tisk se buď kupují v 3D bankách na internetu, nebo se skenují z předloh. Jednodušší tvary se dají (předpokládám) nakreslit přímo v tiskovém programu. Oprava od Štěpána: „V článku jsem si všimnul chybičky, že se modely skenují nebo stahují a kupují, občas kreslí. Opak je pravdou, modeluje se cca 90%, skenování se moc nepoužívá ani v průmyslu.

No a pak jsem přišel na řadu já. Posadili mě na otáčivou židli a nasnímali laserem (nebo čím, žádný paprsek jsem neviděl). Ano, bylo to stejné jako ve filmu Tron – jenže dokonalejší. Ale naštěstí se tentokrát nasnímal jen můj vnější obraz a moje tělo i vědomí zůstalo nezměněné na židli, zlý počítač mě nevysál a nic se mi nestalo 🙂 Koukal jsem na svůj 3D obraz v počítači. Vlastní bustu zatím ale ještě nemám, protože obě tiskárny jely na 100% a na mě zatím nebyl čas. Vytisknu se pak přes noc…

Jo a co mě ještě napadlo – už je prakticky jasné, že si 3D tiskárnu poveze i posádka astronautů, kteří poletí na Mars, aby si mohli sami vyrobit jen ty náhradní díly, které jsou skutečně potřeba a

3D tisková hlava v provozu

3D tisková hlava v provozu

netahali s sebou haldu zbytečné zátěže. Super nápad ! Proč super, to zjistíte po shlédnutí filmu

Apollo 13, kde astronauti vyráběli náhradní vzduchový filtr z tvrdých desek sešitu letového plánu… K tomu mi ale vytanula na mysli myšlenka, co se stane, když se jim v půli cesty pokazí 3D tiskárna… ?

UP! mini lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

4 thoughts on “3D tisk – sci-fi v přímém přenosu

  1. Naprosto se ztotožňuji s autorem článku, který vidí nezměrný potenciál v budoucnosti 3D tisku. Už jen ten fakt, že ceny 3D tiskáren začínají dosahovat k finančním možnostem větší části movitější společnosti, mluví pro jejich zářnou budoucnost. Napříkad 3D tiskárna Robox Robox je dostupná za krásných 35 000, což může být cena jedné dovolené.

    Budoucnost, kdy bude 3D tisk pevnou součástí každé domácnosti, bude opravdu zajímavá a je skvělé že se to stane zcela nevyhnutelně už za našeho života.

    • Děkuji za komentář 🙂 Mimochodem, tyto fotky nabízím také na microstock fotobankách a jednu z nich, mimo jiné, použila na svých stránkách i americká NASA: NASA

  2. Parádní článek! Právě s 3D tiskem začínám a jelikož čekám na zásilku s tiskovými strunami, tak hledám inspiraci a zkušenosti od ostatních nadšenců. Pro začátek jsem si zvolil maloprůměrové filamenty ABS. Koupil jsem si vzorky různých barev z https://www.3dfil.cz/abs-filamenty-1-75-mm/ , tak jsem rád, že tento materiál v článku taktéž doporučujete a už se těším až si taky něco vytisknu.
    Jelikož je tento článek již několik let starý, tak by mě zajímalo, jestli jste náhodou nesepsal i nějaké pokračování?

    • Jé, díky za koment 🙂 Ne, žádné pokračování už bohužel nebylo… žánrově mi ten blog nakonec uhnul úplně jinam. Sám se 3D tiskem nezabývám, tohle byla spíš jen taková minireportáž/fejeton. Tak ať se daří!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *